З історії думки
«Першим завданням Патріарха була розбудова української богословської науки та взаємна довіра», - круглий стіл у Києві до 125-ліття Йосифа Сліпого Друк

Детальніше...Нещодавно в Київському Центрі УКУ (Київський центр УКУ) відбувся Круглий стіл "Патріарх Йосиф Сліпий: знаний та незнаний", який зібрав у стінах нового дискусійного та навчального майданчика сучасників цьогорічного ювіляра, дослідників історії УГКЦ та наступників, які продовжують справу становлення УГКЦ та розвитку української науки. Зі спогадами та доповідями виступили архиєпископ-емерит Любомир Гузар, о. Михайло Димид, єп. Гліб Лончина, єпархія Пресвятої Родини з осідком у Лондоні, та єп. Борис Ґудзяк, єпархія св. Володимира Великого в Парижі. Із вітальним словом до учасників круглого столу та присутніх звернулися апостольський нунцій в Україні Клавдіо Ґуджаротті та о. Віталій Скомаровський, адміністратор Київсько-Житомирської дієцезії.Рейтинг статті

( 5 голосів )
 
Спроба зустрічі з Іваном Франком. До 100-річчя вшанування пам’яті письменника Друк

Детальніше...Про життя великого українського письменника Івана Франка дотепер я знала куці історії з біографії на кшталт «цікавих фактів». Перший український письменник, який почав заробляти своєю творчістю на життя, понад 6 тис. творів протягом близько 40 років активної діяльності, поки що єдиний український поет, про номінацію якого на Нобелівську премію вже відомо – таких фактів можна знайти безліч в Інтернеті. А що як спробувати, бодай на мить, проникнути в життя письменника, дізнатися щось більше про його внутрішній світ? Для мене ці пошуки почалися з будинку І. Франка у Львові.

Заходжу до кабінету, де тепер музейно застигло, вбираю світло з двох величезних вікон, торкаюся глянцевого кахелю п’єца – холодний. Франко теж відчував цей майже безперервний холод. Вдивляюся в його рукописи на столі – почерк ніби гнався за думкою, яка не повинна втекти. Зазираю в очі Івана Труша і вже тепер його поглядом бачу отой пейзаж Канівської гори. Цю картину художник подарував Франкові – письменник так і не побував на могилі Кобзаря, хоч дуже хтів. Погляд разом із серцем завмирають перед застиглою поставою чорної шкіряної софи, яка першою відчула його смерть.

Дивлюся на рибальські сіті й бачу, як він їх перев’язував, наступаючи босою стопою на мотузку. Бачу його високе нахмурене чоло, письменницькі руки, які, натренувавшись плести словесні сіті, тепер легко справляються з рибальськими. Він сидить у вишиваній сорочці, поряд – незмінний сірий піджак, не з дорогих. Напевно, зараз Франко вийде на променад, а чи просто подихає цвітом грушки біля будинку, яка дотепер чекає на нього. А може, сьогодні він дозволить собі відчути післясмак далматинського вина «Злата Ріца»? Та всі ці хвилі відпочинку будуть короткочасними, адже йому треба писати, щобільше, якнайкраще. Він не може не писати.


Рейтинг статті

( 15 голосів )
 
Різдво Христове в українській іконі Друк

Детальніше...Празник Різдва Христового належить до найбільших і найвеличніших для усього християнського світу, адже прихід Сина Божого знаменує початок Його відкупительної місії. Від моменту воплочення розпочинається не лише новий відлік часу, але й нова сотеріологічна ера в історії людства. Згідно з богословським вченням Церкви, втілення Другої Особи Пресвятої Трійці є містичним таїнством, коли Бог злучається з людською природою і бере від неї все, окрім гріха. Багато Отців Церкви та богословів зверталися до теми воплочення, зокрема, св. Іриней Ліонський стверджує: «Син Божий став Сином людським, щоб син людський став сином Божим», – у цьому відкривається вся глибинна суть Різдвяного таїнства.


Рейтинг статті

( 4 голосів )
 
Онтологічний аргумент св. Ансельма Кентерберійського та його теперішня актуальність Друк

Детальніше...За два сторіччя до св. Томи Аквінського, визначний представник ранньої схоластики св. Ансельм (відомий як Архиєпископ Кентерберійський, а в італійській версії – Ансельм з Аости, 1033-1109 рр.) сформулював найдовершеніший філософський доказ існування Бога, знаний тепер як Онтологічний аргумент (саме так назвав цей аргумент у його картезіанській [Декартівській] версії Іммануїл Кант). Ось як звучить цей аргумент в тексті Ансельмового твору Прослогіон:Рейтинг статті

( 3 голосів )
 
Презентація книги «Митрополит Шептицький 1923-1939. Випробування ідеалів» Друк

Детальніше...

У жовтні вийшла монографія львівського історика Ліліани Гентош «Митрополит Шептицький: 1923–1939. Випробування ідеалів» (Львів: в-во «ВНТЛ-Класика»). Книга є спробою написання сучасної біографії митрополита Греко-Католицької Церкви (ГКЦ) Андрея Шептицького (1865–1944), зокрема висвітлення його життя і діяльності в період від 1923 до 1939 року. Міжвоєнний період – ключовий для розуміння спадщини митрополита, оскільки в цей час його діяльність у всіх сферах набула розквіту, а плани щодо реформування ГКЦ та бачення екуменічного діалогу з православним світом повністю сформувалися. Авторка намагалася охопити найважливіші аспекти цієї діяльності: Церкву, суспільство, культуру й освіту. Не залишилися поза увагою такі важливі питання, як ставлення митрополита до держави як такої та його погляди на фашизм і комунізм. Важливою також є тема ставлення Андрея Шептицького до поширення інтегрального націоналізму та діяльності Організації українських націоналістів (ОУН). В основному розділі книги авторка розглядає погляди митрополита на модерність, модернізацію та його плани змін, реформ ГКЦ, суттю яких були візантинізація й українізація.

Ліліана ГЕНТОШ – кандидат історичних наук за спеціальністю всесвітня історія, науковий співробітник Інституту історичних досліджень Львівського національного університету ім. І. Франка, автор монографії “Ватикан і виклики модерності. Східноєвропейська політика папи Бенедикта XV та українсько-польський конфлікт у Галичині (1914–1923)”, низки наукових статей з історії Греко-Католицької та Католицької Церков, міжнаціональних і міжконфесійних відносин. Багато років вивчає українські, польські й ватиканські архівні збірки. Результати її досліджень були опубліковані українською, польською, німецькою та англійською мовами.


Рейтинг статті

( 4 голосів )
 
<< Початок < Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Наступна > Кінець >>

Сторінка 1 з 9