"Зустрітись з Ісусом і жити з Ним щодня" - екологічні імпульси на Неділю про Закхея Друк

sunday%20of%20zacchaeus2.jpgНеділю про Закхея можна вважати першою неділею, яка заздалегідь починає готувати нас до відповідальної та важливої мандрівки – часу Великого Посту. Рівно ж, євангельська розповідь про митаря Закхея, яку читаємо на Літургії цього дня, є чудовим вступом до наших імпульсів для роздумів на тему відповідальності за створіння.

Свята Церква, через розповідь Святого Письма про багатого чоловіка Закхея, голову над митарями, допомагає відтворити цю сцену в людській уяві, щоб таким чином сучасна людина могла порівняти себе з біблійним персонажем, і в світлі Євангелії побачити правду про те, ким насправді є людина, в чому полягає зміст її життя та покликання у створеному Богом світі. Перш ніж приступити до подвигів у часі Великої Чотиридесятниці, кожному слід переосмислити своє християнське покликання і його цілісний характер, щоб зрозуміти заради чого і чому потрібно подвизатися.

Одним з головних імпульсів цієї неділі для кожного християнина є те, що Господь постійно перебуває поряд, інколи дуже близько, проте, щоб Його побачити і зустріти Його погляд, слід цього дуже сильно хотіти та прикласти необхідних зусиль. Необхідно вирватись із натовпу – із привичної течії життя – від гріха, який засліплює нас, поневолює і створює ілюзію ідилії, яка все ж веде до смерті.

Потрібно також, за прикладом Закхея, бути готовими до того, що після зустрічі з Ісусом Христом наше життя не може вже залишатись таким, яким воно було до того. Треба мати сміливість та відвагу змінити усталений та звичний стиль життя, не дивлячись на те, що це обов’язково потягне за собою низку нерозуміння, підозр і різних незручностей зі сторони оточуючого суспільства.

Для сучасної людини зустрітись з Богом може означати ніщо інше, як взяти на себе роль «ходячого сумління», яке дуже часто змушене дошкуляти іншим своїм новим стилем життя, який в повсякденному житті для оточуючих буде як мінімум дивакуватим та незрозумілим, а як максимум – буде живим свідченням про «невигідну правду» для споживацького суспільства. Задовольнятись в житті найнеобхіднішим, не іти в ногу з модними тенденціями, ощадливо використовувати природні ресурси, дбайливо ставитись до природного довкілля – це лише коротенький список з щоденника нового (Божого) стилю життя.

Закхей, як людина, яка в житті має все – статус, багатство, визнання, – має що сказати і людині третього тисячоліття, цебто, що справжню радість та щастя можна досягнути лише тоді, коли в життя дозволимо увійти самому Спасителю. Голова митарів відкриває одну важливу таємницю, яку в еру постмодернізму сильно намагаються приховати від людини, а саме: коли Бог перебуватиме в нашому домі і житиме в нашому серці, то в житті нам нічого не бракуватиме і ми вповні задовольнятимемось всім тим, що Господь посилає нам кожного дня. Коли Бог живе в нас, Він очищає всі наші думки, наміри та вчинки від всього непотрібного, роблячи їх воістину Божими і таким чином сам Бог, Творець всього сущого, через нас продовжує розбудову Царства Божого «вже тут і зараз».

Подібно як Закхей, промовляючи: «Господи, ось половину майна свого даю вбогим, а кого чимось когось покривдив, поверну вчетверо» (Лк 19, 8), так і кожна людина, відчуваючи в житті Божу присутність, не може вже інакше діяти, як боротись за справедливість та дбати, щоб з щедрих дарів Творця могли черпати всі без винятку, у рівній мірі та відповідно до своїх реальних потреб.

Будьмо пильні і не піддаймося спокусі «мати і володіти», що є постійно актуальною в сучасному натовпі, віддаляє нас від Бога і спричинює різні види соціальної несправедливості та веде до руйнування всього створеного Богом світу.

До початку Великого Посту залишається ще місяць, але Євангелія про Закхея допомагає нам зрозуміти, що коли відчуваємо, що поряд проходить Господь, не слід відкладати та зволікати з наверненням, яке має бути цілісним, і спричинитися до відновлення первозданної гармонії стосунків з Богом і всім Його створінням!

д-р Володимир Містерман
Бюро УГКЦ з питань екології


Дані екологічні імпульси на Неділю про Закхея підготовлено в рамках ініціативи "Екологічне навернення для порятунку створіння"

(http://ecoburougcc.org.ua/initsiativi/initsiativa-2012/791-ekologichni-impulsi-na-nedilju-pro-zakheja)


Рейтинг статті

( 5 голосів )
Теги:     богослов’я      довкілля      роздуми
( 7423 переглядів )
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити