Дивовижний Ля Салетт Друк

la_salett_1.jpgNotre-Dame de La Salette – санктуарій, собор, облюбоване місце паломників на честь об’явлення Діви Марії двом пастушкам із маленького містечка La Salette (Ля Салетт).

Високо-високо у французьких Альпах, поблизу Гренобля, на висоті 1 800 м над рівнем моря, трапилась одна неймовірна подія, котра змінила все подальше життя маловірного населення регіону. Мешканці Ля Салетту одної миті увірували в Бога. Непримітне гірське селище стало відомим у всьому світі завдяки об’явленню Діви Марії двом дітям 19 вересня 1846 р. «Красива Пані» – як її назвали Меланія і Максимін – плакала протягом всього часу об’явлення. Вона була одягнена, як місцеві жінки, однак у королівській величі й таємниці пасхалії Христа. У вогневій кулі, немов у вогні Святого Духу, в світлі, яке випромінювало розп’яття! На нагрудному хресті діти бачили страждаючого Христа, й одночасно воскреслого і хвалебного [за матеріалом: Місіонери Салетини – Україна]. Заплакана Богородиця до дітей промовляла, дарувала їм надію, просила про молитву і добрі вчинки. Цей факт і пізніші зцілення засвідчив єпископ Гренобля, а згодом визнала і Церква. На місці об’явлення, між двох гір, було зведено паломницький центр, санктуарій, споруджено величавий собор Notre-Dame de La Salette. Знаменне об’явлення стало місцем паломництва багатьох людей з навколишніх сіл, регіонів, а згодом – із цілого світу.

Щорічно упродовж року в Ля Салетті люди різного віку, інтересів, вірувань відбуваються дивовижні духовні звершення: за солідарність, мир у всьому світі, слухання один одного; моменти особистої тиші і спільних молитовних чувань. Із селища вгору до санктуарію, від базиліки до місця об’явлення і хреста, що на горі вище постійно організовують піші прощі. Навколо паломницького центру зосереджені різні культурно-мистецькі, пізнавальні заходи та події. На згадку про об’явлення створено Орден місіонерів Матері Божої з Ля Салетту. Місіонерський рух діє в кількох містах України та є одним із найбільших.

По дорозі в не менш захопливу мандрівку – до спільноти братів із Тезе – в дивовижному Ля Салетті побувала і наша група молоді з України. Дуже мало часу, – наче в гості і назад, а проте, здавалось, ми тут замешкали на довго. Мальовничі Альпи, людськими руками споруджений собор Notre-Dame de La Salette, облаштований великий паломницький центр. На захід від храму вгору серпантином просягає бруківкою мощена доріжка до хреста, що височить над Альпами. Зранку, коли тільки сходить сонце, своїм промінням вимальовуючи силуети гір, з-під хмар туману в ажурному світлі виринає і хрест. У підніжку храму, на місці об’явлення, встановленні скульптури дітей Максиміна, Мелані та Богородиці. Наче живі, ці бронзові прототипи формують благотворні почуття, а особливо, коли молишся. Дивишся і думками поринаєш у момент знаменних об’явлень Богородиці цим дітям. Розумієш та глибоко відчуваєш, що тут, на цьому місці, трапилось надважливе. Понад сотню років тому – не так давно для історії.

b_300_0_16777215_0___images_stories_esse_salette.jpg

Окремої уваги заслуговує собор, комплекс будівель навколо – т. зв. санктуарій, чи паломницький центр. Архітектурний ансамбль гармонійний, співзвучний гірському ландшафту. Єдиним мистецьким ансамблем виступає оздоба храму, облаштування інтер’єру: вітраж, мозаїка, скульптура, ікони, образи та графіка.

Інтер’єр собору, як і його екстер’єр, вражає красою творінь праці людських рук. Вдивляєшся у вітражі – бачиш багатофігурні композиції сюжетної лінії зі Старого і Нового Завітів. У детально розписаних кольорових скельцях висвітлюється і подія об’явлення Богородиці двом маленьким пастушкам – Максиміну і Мелані, відображено побут мешканців Ля Салетту та мальовничі гірські краєвиди. Про цю дивовижну подію написані ікони, образи, виконаний розпис храму, створено скульптурний ряд. Сакральні твори мистецтва вірним у храмі уприсутнюють Ісуса Христа, Богородицю, апостолів і всіх святих, допомагають у молитві. В апсиді храму домінує розписаний великий лик: лице Ісуса Христа з широко розставленими очима і виразним декоративно-площинним стилізуванням образу.

Хресна дорога під вітражами – незвично й оригінально виконані сцени стацій: на спеціальному великому темному камінні, прикріпленому до стіни, у стилі графіті, наче крейдою, прописом намальовані сцени хресної дороги. Бачиш лише чіткі силуети фігур без жодних деталей. Хресна дорога, розміщена в середині храму довкола, сприймається легким графічним акордом, початком чи завершенням всього ажурного, виробленого у храмі. На рівні людського ока, зображена так, щоб кожен, хто звершує хресну дорогу, зміг сам уявити ту страшну картину з життя Ісуса Христа по дорозі на Голгофу, на розп’яття, на вірну смерть за відкуплення наших гріхів і спасіння людського роду. Так я відчув, побачив і, напевно, таким був задум у художників, майстрів собору.

Каплиця поряд, збудована на південний схід від храму – одноповерхова сучасна споруда з домінуванням великих вікон із панорамою на ті самі гори Ля Салетту. Саме тут відбулася наша спільна Літургія. Молячись, ми могли спостерігати велич і красу Божого творіння. Зі сходом сонця за вікнами почали виблискували мальовничі вершини гір, що появлялись і зникали з-за хмар туману. Кам’яні скрижалі, подекуди щедро всіяні снігом, – виблискували, наче алмази, донизу гора набирала плавних форм, встелених травою, зрошеної вранішньою росою. І ніби продовження – вітражі декоративно-рослинного мотиву з пташками, ікони сучасної інтерпретації, престіл і розп’яття Христове в каплиці. І все це в акомпоненті української Літургії, паломників з України.

Музей всередині будівлі, що з’єднує східну сторону зі західною, каплицю з церквою, передає історію містечка та важливість місця об’явлення. Ідучи напівтемними коридорами, повними артефактів, матеріальної культури, ти наче переносишся в кульмінаційну мить – мить чудесного явлення.

la_salett_3.jpgПриємним, неочікуваним і зовсім незапланованим відкриттям для мене став Ля Салетт. І важко до кінця словами описати побачене і пережите на цій під хмарами горі містечка Ля Салетту, але воно добре закарбувалося в моїй душі.

Як художника, мене вразили гірські пейзажі, які невтомно вимальовує природа. Дух перехоплює від кількості прочан, волонтерів, туристів зі всього світу, таких різних людей, що на мить стають одною сім’єю, великою родиною в Бозі. Грандіозний, величавий собор із оздобленням всередині, комплекс будівель, особливо, сучасна з великими вікнами і вітражами каплиця з видами на вершини Альп. Вражає – просто немає слів. Пригадуються слова одного з отців цього храму про історію чудесного об’явлення Богородиці двом дітям. Розповідь отця і його свідчення про життя в Ля Салетті так і надихають до твого власного духовного зросту, християнського подвижництва, місіонерства. Велике явлення для мешканців цього краю та цілого світу, стало ще одним знаменням, що ми не покинені – Мати Небесна, Бог нами завжди опікуються.

Чисте гірське повітря, з-за хмар сонячне проміння освітлює храм, гори, а враз і хресну дорогу до хреста на вершині. Не змінним залишаються скульптури на честь великої події, вода цілюща з цього місця невпинно тече. Вода життя настільки потрібна – і не лише для тамування твоєї спраги. Це все усвідомлюєш і з піднесеним трепетом своєї душі її споживаєш.

Час минає, і не змінним залишається дивовижним і людським розумом незбагненний факт об’явлення Пречистої Богородиці двом маленьким пастушкам – Максиміну та Мелані. Богородиця об’явилася високо в горах далекого французького селища, населення якого було маловірним, постійно нарікало на життя і зовсім далеким від Бога. Через дітей своїм явленням Богородиця їх перемінила.

Коротка мить нашого перебування там, під хмарами високо в горах, у чудному місці Ля Салетт, запам’ятались нам на все життя. І вже пізніше, при зустрічах, кожен поділиться пережитим. З’являться натхненні історії, фотографії, відео з мальовничого й освяченого Божою ласкою місця, заохочуючи тим самим всіх інших, можливо навіть невіруючих людей здійснити таку саму подорож і пережити свій духовний досвід у цих горах.

Про чудо Ля Салетту можна говорити багато, проте варто кожному його прожити особисто, сповна відчувши духовний смак цього місця. Адже це будуть кращі миті твого життя, життя в молитві, тиші, спільних духовних чуваннях і волонтерській невтомній службі.

Для детальнішого ознайомленням із чудом Ля Салетту пропоную прочитати й інші свідчення волонтерів і паломників зі всього світу, наявні різними мовами у вільному доступі і в Інтернеті. Про Чудо Ля Салетту видано також багато богонатхненної літератури, зокрема: Avitabile Angelo – Roggio Gian Matteo, La Salette. Znaczenie i aktualność, Warszawa 1998, 197.; Barrette Eugenie, A search into the Origins and Evolution of the Charism of the Missionaries of Our Lady of La Salette, Rome 1975, 70.; La Salette. Dossier, Roma, Mars 1979, 99. 4.  Liszka Piotr, Charyzmat życia zakonnego, Warszawa – Wrocław 2002, 221.; Novel Charles, De la fin et de l’esprit progres des Missionnaires de N.-D. de La Salette d’apr?s leurs textes consitutionnels, Rome 1969, 23.; R?gles provisoires pour les Missionnaires dioc?sains de N.D. de La Salette, Grenoble 1858, 11.; Reguła życia zakonnego Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, Warszawa 1987, 2003 (Reguła).; Romano Antonio, Carisma, w: Dizionario Teologio Della Vita Consacrata, 169–184.; Zagórski Andrzej, Duchowość saletyńska – szansa i nadzieja, w: Studia saletyńskie 3(2003), 245–265.

Андрій Майовець


Рейтинг статті

( 6 голосів )
Теги:     есей      свідчення
( 4115 переглядів )
 

Коментарі  

 
0 #4 BestMallory 26.08.2019 10:31
I see you don't monetize xic.com.ua, don't
waste your traffic, you can earn additional bucks
every month with new monetization method. This is the best adsense alternative
for any type of website (they approve all websites),
for more details simply search in gooogle: murgrabia's tools
Цитувати
 
 
0 #3 NelleBig 10.12.2018 20:37
Hello. I have checked your xic.com.ua and i see you've got some duplicate content so probably it is
the reason that you don't rank high in google. But
you can fix this issue fast. There is a tool that generates content like human,
just search in google: miftolo's tools
Цитувати
 
 
0 #2 BestJaunita 03.11.2018 17:36
I have noticed you don't monetize your page, don't waste your traffic, you can earn extra cash every month.
You can use the best adsense alternative for any type of website (they approve all websites),
for more details simply search in gooogle: boorfe's tips monetize your website
Цитувати
 
 
0 #1 profile 01.11.2018 08:13
Need cheap hosting? Try webhosting1st, just $10 for an year.

Цитувати
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити