Послання його святості Димитрія І, Константинопольського Патріарха, з нагоди впровадження Дня збереження створіння (1 вересня 1989) Друк

constantinople_coat_of_arms.pngЗ великим занепокоєнням спостерігає Вселенський патріархат, захисник і проповідник прадавньої святотцівської традиції та вірний інтерпретатор євхаристійного і літургійного досвіду Православної Церкви, немилосердне поневолення і руйнування природного середовища сьогоднішнім людством, що несе великі загрози для майбутнього всього створеного Богом світу природи.

Зловикористовуючи своє особливе положення в створінні і Боже уповноваження “панувати над землею” (Бут. 1, 28), людина привела світ до межі апокаліптичного саморуйнування – чи то через забруднення природи, яке загрожує всім живим істотам, чи то через винищення різних видів тварин та рослин, чи то в будь-який інший спосіб. Науковці та різні експерти попереджують про небезпеки і вказують на явища, що загрожують життю, як наприклад, парниковий ефект, перші симтоми якого вже очевидні.

З огляду на таку ситуацію Христова Церква не може мовчати. Те, що світ був створений Богом-Отцем належить до основних переконань Церкви. У «Символі віри» визнаємо Його як  «Творця неба і землі, всього видимого і невидимого». Згідно з вченням великих Отців Церкви людина – принцип створіння; їй дарована привілегія свободи. Вона належить одночасно як до матеріального, так і до духовного світу і створена, щоб возносити створіння Богу і оберігати його від знищення та смерті.

Після падіння “першого Адама” це велике призначення реалізував “останній Адам”, Син і Слово Боже, наш Господь Ісус Христос. Він об’єднав у своїй особі сотворений світ з несотвореним Богом і приносить світ у все більшій мірі Отцеві як євхаристійний дар і жертву.

У Божественній Літургії Церква продовжує цю справу і возношення, беручи для цього хліб та вино – дари матеріального світу. Так Церква пригадує, що людина не призначена панувати та владарювати над створінням, так ніби була б його власником, але як домоуправитель, в любові його доглядати і з вдячністю та благоговінням приносити його Творцеві.

На жаль, крайній раціоналізм та егоцентричність призвели сьогодні до того, що люди втратили відчуття священності створіння і поводяться як свавільні господарі та безоглядні експлуататори. Місце євхаристійного та аскетичного духа, до якого Церква провадила своїх дітей впродовж століть, зайняв інший дух: насильства над природою для задоволення далеко не основних людських потреб, а незкінчених та постійно зростаючих людських бажань і пристрастей, до яких сьогодні спонукає панівна філософія споживацького суспільства.

Тим не менше “все створіння стогне і разом страждає” (Рим. 8, 22)  і починає повставати проти ставлення людей. Людина не може довго свавільно експлуатувати природні ресурси. Якщо теперішню ситуацію не зупинити, то ціною зухвалості людини буде її самознищення.

З повним усвідомленням нашого обов’язку і батьківської духовної відповідальності, прийнявши до відома все сказане і прислуховуючись до побоюваннь сучасної людини, ми разом із Святим синодом проголошуємо 1 (14) вересня щороку, коли святкуємо індикт, тобто початок церковного року – Днем захисту природного середовища, днем, в який святий центр православ’я буде благати і молити Бога за все створіння.

Цим патріаршим посланням закликаємо весь християнський світ щороку в цей день звернутись спільно з Вселенським патріархатом із молитвою до Бога-Творця всіх речей, висловити Йому вдячність за великий дар створіння і просити про його захист та спасіння. Одночасно з батьківською турботою просимо вірних всього світу, щоб вони разом із своїми дітьми шанували та оберігали довкілля, а також закликаємо всіх тих, кому довірена політична відповідальність за їхні країни, без зволікання вжити заходів для охорони та збереження створіння природи.

І на прикінець, просимо Бога його добрих дарів для світу і від всього серця посилаємо всім, що близько та далеко, своє патріарше та батьківське благословення.


+ патріарх Димитрій
Фанар, 1 вересня 1989

* Див.: http://www.patriarchate.org, Переклад д-ра В. Шеремети


Рейтинг статті

( 2 голосів )
Теги:     №3      довкілля      документи
( 4694 переглядів )
 

Додати коментар


Захисний код
Оновити